תכנון פרישה

לאחר שפורשים מעבודה שכירה – ייתכן מאוד כי תהיה אפשרות לצאת עם סכום כסף מסוים. סכום הכסף הזה משתנה בהתאם לסכום שהופרש, שנצבר – וכיאה למידת התשואה שהצטברה בעבורו. על כן, תכנון פרישה מראש ולמפרע – יכול להשפיע על סכום הכסף שמקבלים בעת הפרישה מעבודה שכירה, כיוון שיכול להשפיע על קבלת ההחלטות, שהובילה להתהוותו.

תכנון וייעוץ לעת פרישה

אנשים שעוסקים בתכנון פרישה, רואים עצמם כיועצים – שמבינים מה לעשות עם כספי הפרישה. הם מסתכלים על כלים פיננסיים שונים ושוקלים אותם בכובד ראש אך בקלות לב – מה ניתן לעשות, כדי להעניק לאדם את כל הכסף שהוא רוצה וצריך – כך שלאחר שהוא מסיים את עבודת והשכירה, הוא למעשה חופשי להתנהל מבחינה כלכלית, כאוות נפשו? כמובן, אין זה תפקידם לשקול כך, כי כיום אנשים יכולים לקבל יותר ויותר כספים, אשר לא קשורים למקומות העבודה שלהם – אך הסנטימנט נפלא.

באם יש רק דבר אחד שיועץ לתכנון פרישה יכול להשפיע עליו, שזהו הסכום איתו אדם מסיים את הקריירה השכירה שלו במקום מקצועי – הכיצד יכול אותו יועץ לאפשר לאדם לצאת עם הסכום הרב, המתאים ביותר למטרותיו האישיות של החוסך?

מה הם הצרכים הרלוונטיים?

על כן, זה זהו הסיפור, בתמציתו של תכנון הפרישה. כדי לתכנן פרישה, אפשר להתבונן בכל מיני כללי אצבע, שאנשים שעוסקים בתחום היו עלולים להמליץ ולמצוא אותם כנכונים. ראשית כל, נעסוק בבירור צרכים. שכן מצד אחד ניתן להגיד שסכום יפה יהיה מיליארד דולר, לצאת איתו בפרישה. ועם זאת – אין זה בהכרח עונה על הצורך של האינדיבידואל, על אף שזה מספר יפה.

על כן, בבירור צרכים נכין את הדברים הבאים:

  • איזו הכנסה כספית הפורש מעבודתו היה מעוניין לקבל?
  • מה הן ההוצאות השוטפות של אדם זה? ניתן להתבונן בהוצאות השוטפות כיום כדי לקבל מושג – כמו גם להתבונן בהוצאות חזויות להבא.

על מה צריך לשים דגש בתכנון פרישה?

כך שניתן לקבל מושג, מה הם הצרכים של אדם זה – לא בהכרח מבחינה כלכלית – אלא מבחינה מציאותית, מה הוא רוצה לעשות עם חייו. על בסיס זה, לבדוק כמה כסף יכול להתאים ולעזור לו.

יתרה מכך, יש יועצים לתכנון פרישה, שיכולים לבדוק גם מה שלום האדם החוסך, מה שלום בן או בת זוגתו – כדי לדעת מהי השקעה נכונה בתחום הבריאות, הסיעוד, וכיוצא בזה – כדי לדעת אם נכון להתרחב ולהשקיע באופציות שכאלו, כדי לספק עוד אפיקי תמיכה כלכלית רלוונטיים גם לעתיד.

מעבר לכך, באם רואים שצריך מעשה סכום כסף גבוה, כדי לתת מענה לצרכים – אפשר לשקול אפיקי הכנסה נוספים – כמו שכר דירה צפוי, ירושות שניתן יהיה לקבל, קצבאות שונות שיכולות להיות רלוונטיות – כדי לקבל תמונת מצב, ושמץ, באשר למסלול שהדברים מתקדמים לקראתו. כך יהיה ניתן להשפיע על הסכום שמקבלים בפרישה, בפשטות וביעילות.

לא לשכוח את הטבות המס

דבר נוסף שיועצים לתכנון פרישה היו יכולים לייעץ לגביו – הוא גם לבדוק את סוגי הכספים, שכן על סוגי כספים שונים חלים סוגי מיסוי שונים. על כן, אם רוצים למקסם את הטבות המס, ניתן לבדוק באם הכסף מושקע בערוצי השקעה וחיסכון – שתשואת הטבות המס עבורם – היא רלוונטית למטרות החוסך המשקיע.

מדובר במידע שאולי לא ייכלל בדוחות השוטפים שמנהלי חיסכון פנסיוני עלולים לשלוח ללקוחות שלהם, על כן, במקרה זה – באם אדם מעוניין במידע שכזה – יכול פשוט לבקש זאת מהם.

על כן, דברים נוספים שניתן יהיה לברר במהלך תכנון הפרישה הם כמובן – כמה כסף להפקיד, מה הם ערוצי ההשקעה הרלוונטיים במסגרת החיסכון – לכמה זמן הכסף אמור להספיק, מתי מתחילים לקבל אותו – וכן הלאה דברים שפשוט יכולים להיות רלוונטיים במסגרת תכנון זה.

באם זה נדמה שיש כל כך הרבה דברים חדשים שניתן ללמוד ולהתמחות בהם ועזרה הייתה יכולה להועיל – נשמח לקבוע עימך פגישת ייעוץ, כדי לראות מה הם הצרכים שברשותך וכיצד ניתן לתת עליהם מענה. ניתן כעת להשאיר פרטים או ליצור קשר.

דירוג:

/ 5.

שיתוף:
לקבלת ייעוץ פיננסי
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם